Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Restaurante, cluburi, hoteluri, statiuni si parcuri de distractii, cinematografe, filme, muzica, teatre, muzee, opera, linii aeriene, aeroporturi, trenuri
Anamaryea
Incepator
Mesaje: 15
Membru din: Joi Mar 03, 2011 7:01 pm
Sex: Female

Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Mesajde Anamaryea » Mar Mar 08, 2011 9:29 pm

Ce preferati cel mai mult si este la indemana oricui? Cartile de pe internet sau cele de la librarie?
Daca ai internet acasa si ai vrea sa citesti ceva interesant, mai ales daca nu dispui de prea multi bani, internetul vine la indemana oricui; dar nimic nu se compara cu mirosul unei carti noi,de la librarie,rasfoirea paginilor.....
Voi ce credeti?

hareth
Initiat
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:48 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Mesajde hareth » Mie Mar 09, 2011 2:51 pm

Nici nu suporta comparatie... Citim mai bine o carte pentru ca e mult mai simplu. O carte e usor de citit de oricine. O deschizi si incepi sa citesti, fara sa o descarci in Book reader, fara sa verifici daca ai destul curent in laptop pentru a ajunge la final. O carte poate fi citita de tine, de bunica ta, in general de oricine a invatat alfabetul.
Pentru linistea pe care o ofera. Fara clicuri, fara bazaituri, fara cabluri, fara butoane, doar fosnetul paginii care trebuie intoarsa la cateva minute. Cand citesti o carte intri in atmosfera cartii, te lasi absorbit de ea, iar lumea din jurul tau isi incetineste ritmul. Nu reusesti acelasi lucru citind o carte electronica.
Pentru a evada din realitate. Ma repet, dar cartile ne duc in alta lume, creata de autor pe cand device-urile electronice nu reusesc acest lucru. Sentimentul nu e acelasi cand faci scrool pe ecran.
Si mai ales pentru mirosul de hartie... Citisem undeva despre completa comparatie a acestui subiect... Nu-mi amintesc acum, dar cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu, dupa cum spunea Voltaire...Imi place mai mult asa...

PARVULESCU
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: Mie Mai 04, 2011 5:55 pm
Sex: Female

Re: Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Mesajde PARVULESCU » Joi Mai 05, 2011 12:17 pm

LIBRARIE

Avatar utilizator
Dana
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 541
Membru din: Joi Aug 18, 2011 7:02 am
Sex: Female
Localitate: Petrila

Re: Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Mesajde Dana » Joi Noi 03, 2011 8:18 am

LIBRARIE

Avatar utilizator
roxana1976
Incepator
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 20, 2012 6:30 pm
Sex: Female

Re: Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Mesajde roxana1976 » Vin Ian 20, 2012 6:56 pm

In tinerete preferam cartile de la biblioteca pentru ca nu aveam mereu posibilitatea de a le cumpara de la librarie. Acum insa este cu totul alta poveste: mi se pare foarte comod sa cauti informatii din carti pe internet. :D

Avatar utilizator
Berta
Initiat
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 20, 2017 3:31 pm
Sex: Female

Re: Carti de la librarie sau carti de pe internet?

Mesajde Berta » Mie Feb 01, 2017 5:08 pm

categoric carti de librarie dar am citit si pe net
nu e acelasi lucru, totusi


Înapoi la “Timp liber”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori