Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Masini si motociclete, carburanti, ulei de motor, anvelope, piese de schimb, service auto, accesorii auto si produse de ingrijire/curatare a masinii
Avatar utilizator
costin_caraion
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 231
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:44 am
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde costin_caraion » Lun Mar 15, 2010 1:26 pm

http://automobiles.honda.com/fcx-clarity/
Ce parere aveti? Sunteti de acord cu titlul topic-ului? ( oricum titlul nu-mi apartine :lol: )
Din ce stiu despre masina (fara sa ma fi uitat pe site) are un motor pe baza de hidrogen care dezvolta 160 de cp si atinge 100km in 9 secunde. Eu zic ca este de ajuns pt o masina eco-friendly care nu depinde de petrol, nu depinde de curent ci depinde doar de " cel mai raspandit element chimic din intreg universul"- Hidrogenul. Un alt plus al ei este ca spre deosebire de masinile elctrice nu trebuie sa stea sa se "reincarce" 4-5 ore la priza ci se alimenteaza de la o " benzinarie" care are pompa de hidrogen. Un alt aspect misto este ca pretul va fi mai scazut decat la o masina obisnuita si service-urile vor fi mai ieftine deoarece ea nu are un motor foarte complicat ci mai degraba un "transformator" de energie din hidrogen. Poate va intrebati ce iese prin teava de esapament? Va spun eu - APA - rezultatul combinarii H cu O. Momentan este diponibila doar in California ( doar acolo exista pompe de hidrogen la benzinarii ) dar va fi in curand comercializata in toata lumea. Bravo Honda!
Traieste in prezent cu gandul spre viitor dar nu uita de trecut!

Avatar utilizator
costin_caraion
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 231
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:44 am
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde costin_caraion » Lun Mar 15, 2010 1:31 pm

uite si o poza
Fişiere ataşate
honda-CLARITY.jpg
honda-CLARITY.jpg (35.4 KiB) Vizualizat de 3672 ori
Traieste in prezent cu gandul spre viitor dar nu uita de trecut!

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde admin_exprim » Lun Mar 15, 2010 1:35 pm

Da, mi se pare corect titlul. Chiar aseara am urmarit o prezentare si un test-drive la 'Top Gear'. Mie mi se pare ca acesta va fi viitorul. Sa vedem acum ce interese vor fi..

Tot aseara mai era prezentata si o marca British - 'Lancia' parca, concept nou de la zero. Era plina de..baterii peste tot, foarte rapida DAR avea o autonomie de approx. 80Km (fata de cei 400 specificati de producator), iar o incarcare completa dura in jur de 12-16ore! Au avut doua modele de test, ambele au rezistat in jur de 80Km parcursi si ca o cincidenta, ambele au prezentat diferite probleme dupa reincarcare.
Parerea Dvs. conteaza!

ilya
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 126
Membru din: Mar Mar 02, 2010 12:23 pm
Sex: Female

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde ilya » Lun Mar 15, 2010 2:35 pm

imaginati-va in bucuresti, un milion de masini, toate eliminand apa.

ne-am inunda instant :lol:

Avatar utilizator
alex_rom007
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 155
Membru din: Mar Ian 26, 2010 6:39 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde alex_rom007 » Lun Mar 15, 2010 2:59 pm

Da, dar poate asa am merge numai pe rauri, ca drumuri tot nu avem. Si astfel la Dacia vom crea si masini amfibii sau barci

ilya
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 126
Membru din: Mar Mar 02, 2010 12:23 pm
Sex: Female

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde ilya » Mie Mar 17, 2010 1:48 pm

bucuresti, venetia viitorului :lol:

Avatar utilizator
costin_caraion
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 231
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:44 am
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde costin_caraion » Mie Mar 17, 2010 3:39 pm

Radeti voi dar topicul se vrea cat se poate de serios! S-au ridicat cateva intrebari la care ar trebui raspuns asa k ma conformez.
Prima intrebare: Cat va consuma aceasta masina?
Raspuns: La o viteza medie de 100km/h un plin ar trebui sa ajunga cam in jur de 600km
A doua intrebare: Cat va costa litrul de hidrogen lichid?
Raspuns: Chiar daca costul de producere a hidrogenului lichid este ridicat si nu este ceva simplu de facut, el nu il depaseste pe cel al forarii petrolului. Asa ca pretul pe litru va fi asemantor cu cel al benzinei sau chiar mai mic.
A treia intrebare: Cand se va comercializa in Romania?
Raspuns: Azi i-am sunat pe cei de la Honda si mi-au spus ca au urmarit cu mult interes acest topic si s-au decis sa prima tara din Europa unde vor distribui acest model sa fie Romania! ;)
Traieste in prezent cu gandul spre viitor dar nu uita de trecut!

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde admin_exprim » Mie Mar 17, 2010 4:19 pm

In US (California mai exact - unde se produce aceasta Honda), litrul de hidrogen lichid este exact la acelasi pret cu cel al motorinei/benzinei. Si au statii de alimentare. Ca procedura si timp petrecut 'la pompa', este exact la fel ca in cazul petrolului.
Parerea Dvs. conteaza!

Avatar utilizator
costin_caraion
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 231
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:44 am
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde costin_caraion » Mie Mar 17, 2010 5:01 pm

Ar mai fi ca inlocuitor al benzinei bioetanolul dar spre deosebire de hidrogen care este interminabil, bioetanolul este produs din trestia de zahar si daca se va ajunge intr-un viitor apropiat/indepartat sa se foloseasca cu precadere bioetanolul ca principal combustibil riscam sa patim ca uleiul de palmier-adica defrisari la greu pt a face loc padurilor de trestie de zahar. Rezultatul ar fi destabilizarea Ecositemului. Ok, inteleg ca stratul de ozon trebuie protejat si poluarea redusa dar in rest nu ne mai intereseaza nimic?

P.S: Si chestia cu bioetanolul s-ar putea intampla foarte curand din moment ce noi suntem cei cu initiativa http://www.wall-street.ro/articol/Auto/ ... tanol.html
Traieste in prezent cu gandul spre viitor dar nu uita de trecut!

ilya
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 126
Membru din: Mar Mar 02, 2010 12:23 pm
Sex: Female

Re: Honda Clarity-cea mai importanta masina a urmatorilor100ani?

Mesajde ilya » Joi Mar 18, 2010 3:53 pm

intrebarea mea este: cata apa se elimina pe km?


Înapoi la “Masini si motociclete”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator