Pagina 1 din 1
CE FEL DE ULEI FOLOSITI LA MASINA?
Scris: Vin Sep 16, 2011 12:57 pm
de Dana
CE FEL DE ULEI FOLOSITI LA MASINA?
CIT DE DES SCHIMBATI ULEIUL LA MASINA?
Re: CE FEL DE ULEI FOLOSITI LA MASINA?
Scris: Vin Sep 23, 2011 7:52 am
de Dana
SPECIFICAÅ¢II ULEIURI PTR. MOTOARE DIESEL
Poate aţi ghicit acest lucru, dar orice specificaţie care începe cu un C este un ulei de motor tip API pentru motoare diesel.Deci, CD,CF,CG,CH,CH-4 şi aşa mai departe,sunt toate pentru motoare diesel.Deci, cu cât a doua literă este mai departe în alfabet,cu atât mai bun este uleiul (satisface mai mult cerinţele tipului API).Deasemenea,când un număr urmează după ultima literă a tipului de ulei,acesta se referă la tipul motorului;în 2 timpi sau în 4 timpi.
2 timpi? Diesel? DA! Există motoare diesel în 2 timpi. Desigur, acestea necesită o atenţie specială.Deci, dacă un motor necesită un ulei tip CF-2, acesta este un motor în 2 timpi şi nu ar trebui folosit un alt ulei, care nu are cifra 2 în specificaţie. Exact ca şi în cazul specificaţiei uleiurilor pentru motoare pe benzină, acestea sunt deasemenea compatibile cu tot ce se află înaintea literei H (Ex:CD,CF,CG) . Deci, un ulei tip CH va fi tocmai bun dacă manualul dumneavoastră va necesita un ulei tip CF. Totuşi, în cazul ambelor tipuri de ulei, diesel sau pe benzină, specificaţiile nu sunt compatibile mai departe. Cu alte cuvinte, nu folosiţi un ulei care îndeplineşte numai specificaţia CF la un motor care necesită un ulei tip CH.
Ca şi mai sus, un tip de ulei are posibilitatea să satisfacă specificaţiile atât la motorul pe benzină, cât şi la cel diesel, dar acest lucru nu este adevărat întotdeauna. Aceasta înseamnă că uneori puteţi folosi acelaşi ulei pentru ambele tipuri de motoare; pe benzină sau diesel, eliminând astfel nevoia de a avea mai mult de un tip de ulei sau uleiuri cu altă vâscozitate, la dumneavoastră la sediu sau acasă.În orice caz, înainte de a pleca la drum, aveţi grijă să verificaţi atent ambalajul,pentru a fi siguri că răspunde ambelor cerinţe din specifica
Re: CE FEL DE ULEI FOLOSITI LA MASINA?
Scris: Mie Oct 19, 2011 7:51 am
de Dana
orice specificaţie care începe cu un C este un ulei de motor tip API pentru motoare diesel.Deci, CD,CF,CG,CH,CH-4 şi aşa mai departe,sunt toate pentru motoare diesel.Deci, cu cât a doua literă este mai departe în alfabet,cu atât mai bun este uleiul (satisface mai mult cerinţele tipului API).Deasemenea,când un număr urmează după ultima literă a tipului de ulei,acesta se referă la tipul motorului;în 2 timpi sau în 4 timpi.
2 timpi? Diesel? DA! Există motoare diesel în 2 timpi. Desigur, acestea necesită o atenţie specială.Deci, dacă un motor necesită un ulei tip CF-2, acesta este un motor în 2 timpi şi nu ar trebui folosit un alt ulei, care nu are cifra 2 în specificaţie. Exact ca şi în cazul specificaţiei uleiurilor pentru motoare pe benzină, acestea sunt deasemenea compatibile cu tot ce se află înaintea literei H (Ex:CD,CF,CG) . Deci, un ulei tip CH va fi tocmai bun dacă manualul dumneavoastră va necesita un ulei tip CF. Totuşi, în cazul ambelor tipuri de ulei, diesel sau pe benzină, specificaţiile nu sunt compatibile mai departe. Cu alte cuvinte, nu folosiţi un ulei care îndeplineşte numai specificaţia CF la un motor care necesită un ulei tip CH.
Ca şi mai sus, un tip de ulei are posibilitatea să satisfacă specificaţiile atât la motorul pe benzină, cât şi la cel diesel, dar acest lucru nu este adevărat întotdeauna. Aceasta înseamnă că uneori puteţi folosi acelaşi ulei pentru ambele tipuri de motoare; pe benzină sau diesel, eliminând astfel nevoia de a avea mai mult de un tip de ulei sau uleiuri cu altă vâscozitate, la dumneavoastră la sediu sau acasă.În orice caz, înainte de a pleca la drum, aveţi grijă să verificaţi atent ambalajul,pentru a fi siguri că răspunde ambelor cerinţe din specificaţii.
voi pe care il folositi
Re: CE FEL DE ULEI FOLOSITI LA MASINA?
Scris: Vin Ian 06, 2012 5:38 pm
de admin_exprim
Eu unul folosesc MOBIL 10W40 / 2000 pentru un motor pe benzina. Asa am folosit mereu
Re: CE FEL DE ULEI FOLOSITI LA MASINA?
Scris: Dum Ian 22, 2012 2:22 pm
de ghiszmo
Eu folosesc ulei GM 10 w 40 pentru motorul meu este ideal si vad ca rezista si isi face treaba destul de bine plus ca este putin mai silentios motorul cu acest ulei! motorul precizez ca este productie Opel c18xe![color=#000000][/color]