Pagina 1 din 3

Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 12:55 pm
de costin_caraion
Pret de pornire de la 10 500 euro... suna tentant! Nu?

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 2:08 pm
de balamuc
Am auzit ca au motoare slabe pentru masini asa mari, in rest, astept pareri de la cei care le folosesc sau care stiu mai multe despre masini :mrgreen:

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 5:00 pm
de ilya
ma, trebuie s-o vad cum merge intai.

am condus logan timp de trei ani de zile si desi nu e cea mai performanta masina pot sa zic ca n-am dus-o in service decat pentru reparatii (accidente :roll: ) si revizii. motorul nu mi-a facut niciodata probleme. acum trei ani cand a dat zapada mare, a stat ingropata in zapada trei saptamani si a pornit de la prima cheie. anul asta volkswagenul a avut nevoie de incarcare de baterie dupa doua (recunosc insa ca acu trei ani n-au fost -20 de grade...).

deci, judecand dupa logan si extrapoland informatia ( :D ), concluzionez ca masinile dacia in general sunt fiabile - desi nu au cele mai super optiuni si cele mai tari motoare (ca viteza). presupun ca dusterul va merge pe acelasi drum.

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 5:24 pm
de alex_rom007
Cateva informatii :

SASIU
Tubular, din otel
Suspensii cu doua brate triunghiulare
MOTOR
VQ 30 al Aliantei Renault Nissan
Dispunere centrala in partea din spate
6 cilindri dispusi in V
24 de supape
Cilindree (cm³) : 2.987
Alezaj x cursa (mm) : 93 x 73.3
Putere maxima kW CEE (CP): 257 (350)
Regim putere maxima (rot/min): 7.500
Cuplu maxim Nm CEE : 360
Regim cuplu maxim (rot/min) : 5.500
TRANSMISII
Cutie de viteze secventiala SADEV cu 6 rapoarte
SISTEM DE FRANARE
Frane fata (ø in mm - tip) 260 – otel ventilat
Frane spate (ø in mm - tip) 265 – otel
ROTI
5.5’’ x 16’’ magneziu
Pneuri Continental Racing Contact2
DIMENSIUNI / MASE
Lungime: 4.001 mm
Latime: 1.900 mm
Punte fata/spate: 1.690 mm
Ampatament: 2.500 mm
Greutate: 950 kg
Rezervor carburant (L) 25

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 5:31 pm
de ilya
:?:

releva nivelul meu de intelegere al postului de mai sus

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 5:32 pm
de admin_exprim
Si cateva poze :

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Joi Mar 04, 2010 6:04 pm
de ilya
la ultima miroase a photoshop. luceste cam ciudat masina

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Vin Mar 05, 2010 10:20 am
de alex_rom007

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Vin Mar 05, 2010 11:00 am
de costin_caraion
primul preview pe care l-am gasit pe net http://www.gsp.ro/auto/noutati-auto/dup ... 79636.html

Re: Ce parere aveti despre Dacia Duster?

Scris: Vin Mar 05, 2010 11:03 am
de costin_caraion
alex_rom007 scrie:Cateva informatii :

SASIU
Tubular, din otel
Suspensii cu doua brate triunghiulare
MOTOR
VQ 30 al Aliantei Renault Nissan
Dispunere centrala in partea din spate
6 cilindri dispusi in V
24 de supape
Cilindree (cm³) : 2.987
Alezaj x cursa (mm) : 93 x 73.3
Putere maxima kW CEE (CP): 257 (350)
Regim putere maxima (rot/min): 7.500
Cuplu maxim Nm CEE : 360
Regim cuplu maxim (rot/min) : 5.500
TRANSMISII
Cutie de viteze secventiala SADEV cu 6 rapoarte
SISTEM DE FRANARE
Frane fata (ø in mm - tip) 260 – otel ventilat
Frane spate (ø in mm - tip) 265 – otel
ROTI
5.5’’ x 16’’ magneziu
Pneuri Continental Racing Contact2
DIMENSIUNI / MASE
Lungime: 4.001 mm
Latime: 1.900 mm
Punte fata/spate: 1.690 mm
Ampatament: 2.500 mm
Greutate: 950 kg
Rezervor carburant (L) 25


De ce motor este vorba? Benzina ?