SUNTETI DE ACORD CU FOLOSIREA CONTRACEPTIVELOR?

Vitamine, analgezice, diuretice, antiastmatice, contraceptive, antihipertensive, anti-inflamatoare, anti-infectioase, altele

CREDETI CA ESTE BINE SA FOLOSIM CONTRACEPTIVELE CA METODA DE PROTEJARE?

DA
1
100%
NU
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 1

Avatar utilizator
Dana
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 541
Membru din: Joi Aug 18, 2011 7:02 am
Sex: Female
Localitate: Petrila

SUNTETI DE ACORD CU FOLOSIREA CONTRACEPTIVELOR?

Mesajde Dana » Joi Sep 15, 2011 8:02 am

CREDETI CA ESTE BINE SA FOLOSIM CONTRACEPTIVELE CA METODA DE PROTEJARE? SAU PREFERATI ALTE METODE DE PROTEJARE DATI EXEMPLE

Avatar utilizator
Dana
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 541
Membru din: Joi Aug 18, 2011 7:02 am
Sex: Female
Localitate: Petrila

Re: SUNTETI DE ACORD CU FOLOSIREA CONTRACEPTIVELOR?

Mesajde Dana » Vin Sep 30, 2011 7:19 am

Cat timp le pot lua?

O persoana sanatoasa poate utiliza contraceptivele periode foarte lungi de timp; nu se intrerup decat daca femeia doreste sa aiba un copil sau daca exista un motiv medical de intrerupere a acestei metode.

Se pot incepe odata cu debutul vietii sexuale si, in absenta anumitor afectiuni, se pot utiliza perioade foarte mari de timp, uneori pana la instalarea menopauzei.


Cine poate apela la aceasta metoda?

In general, pilulele sunt extrem de bine tolerate de orice femeie. Uneori, in primele 1-3 luni de la inceperea utilizarii este posibil sa apara acele asa-zise "efecte secundare", de exemplu: usoara senzatie de greata, dureri la nivelul sanilor, prelungirea menstruatiei mai multe zile (fara a fi abundenta cantitativ), modificarea dispozitiei. Aceste "efecte secundare" nu afecteaza sanatatea femeii si nu impun oprirea contraceptivelor.


Eficienta si beneficii aduse

Potrivit expertului, sunt extrem de eficiente in conditiile unei administrari corecte (zilnic, cam la aceeasi ora, fara sa omiti vreo pilula).

Avatar utilizator
Berta
Initiat
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 20, 2017 3:31 pm
Sex: Female

Re: SUNTETI DE ACORD CU FOLOSIREA CONTRACEPTIVELOR?

Mesajde Berta » Vin Mar 09, 2018 3:26 pm

Mi se pare chiar de bun simt folosirea lor
Atat ca mijloc de protectie dar si ca mijloc de contraceptie, utilizarea lor este un plus
Asta daca sunt administrate cu avizul medicului
Luate asa, "dupa ureche", reprezinta o greseala si pot pune in pericol sanatatea celor care le folosesc


Înapoi la “Medicamente”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator