Pagina 1 din 3

Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Lun Feb 21, 2011 1:00 pm
de admin_exprim
Daca v-ar lega cineva la ochi, si v-ar da sa gustati pe rand, Coca-Cola, si Pepsi-Cola, v-ati da seama de diferenta ?

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Lun Feb 21, 2011 4:43 pm
de alex_rom007
Eu unul mi-as da seama...

Stii la ce nu mi-as da seama ? Daca mai stii era o editie de iarna a PEPSI - ceva cu Winter (avea culoarea albastra lichidul). Ei, intre Winter asta si PEPSI normal nu era nici o diferenta, doar de marketing (culoare, ambalaj, sloganul cu editie limitata etc)

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Lun Feb 21, 2011 5:06 pm
de madymaftel
În primul rînd toată lumea ştie că Pepsi este principalul şi cel mai puternic concurent pentru compania Coca Cola,încercănd prin fel de fel de reţete să-şi apropie savoarea,aroma şi gustul cît mai mult de cea a Coca Cola. De puţin timp,au apărut în presă aşa-zisa "reţetă secretă" a farmacistului John Stith Pemberton,creatorul reţetei Coca Cola,dar conflictul între cele două companii este mult mai vechi,datînd din perioada în care "spionajul" industrial îşi spunea cuvîntul. Aşadar,gustul ,savoarea şi aroma băuturii farmacistului Pemberton este unică,fiind uşor de identificat.

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Mar Feb 22, 2011 10:47 am
de hareth
Pepsi e mai dulce decat Coca Cola si cred ca contine mai putina cofeina. Cola ramane totusi cel mai bun produs de pe piata, dar si cel mai bine vandut. :)

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Lun Feb 28, 2011 12:21 pm
de alex_rom007
hareth scrie:Pepsi e mai dulce decat Coca Cola si cred ca contine mai putina cofeina. Cola ramane totusi cel mai bun produs de pe piata, dar si cel mai bine vandut. :)


Dar cat de sanatoase sunt bauturile astea ? Despre asta nu zice nimeni ? Unii le caracterizau ca 'apa cu zahar' (Steve Jobs)
Savoarea si gustul nu vin cu un pret mult prea mare ?

Si daca la noi Cola este mai..diluata, asta nu inseamna ca e mai sanatoasa decat cea din US ?

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Lun Feb 28, 2011 6:49 pm
de hareth
alex_rom007 scrie:
hareth scrie:Pepsi e mai dulce decat Coca Cola si cred ca contine mai putina cofeina. Cola ramane totusi cel mai bun produs de pe piata, dar si cel mai bine vandut. :)


Dar cat de sanatoase sunt bauturile astea ? Despre asta nu zice nimeni ? Unii le caracterizau ca 'apa cu zahar' (Steve Jobs)
Savoarea si gustul nu vin cu un pret mult prea mare ?

Si daca la noi Cola este mai..diluata, asta nu inseamna ca e mai sanatoasa decat cea din US ?


Oricum, tot "otrava" e pentru cei ce le consuma. Eu prefer un fresh de portocale in locul lor, le-am gustat in diferite imprejurari, dar nu ma laud nici macar cu un pahar plin din aceste bauturi. Circula pe youtube un filmulet cu efectul cola asupra oaselor, era un experiment facut cu coaja unui ou lasat un timp in coca cola si nu pot sa-ti spun ce impresionant a fost. Efectiv, coaja oului a devenit pasta. Ar fi bine daca toata lumea ar constientiza acest efect? Bineinteles ca nu! Ar muri toata industria lor si ar fi o mare "tragedie"!

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Vin Mar 11, 2011 6:37 pm
de IvanMarian
pepsi e mai dulce fata de coca-cola

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Vin Mar 11, 2011 11:42 pm
de bratumihaella
admin_exprim scrie:Daca v-ar lega cineva la ochi, si v-ar da sa gustati pe rand, Coca-Cola, si Pepsi-Cola, v-ati da seama de diferenta ?

[Da. Mi-as da seama deoarece au gustul total diferit. In plus eu oricum sunt "fan" Coca Cola]

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Lun Mar 14, 2011 5:31 pm
de ancaflorina08
si eu sustin Coca-Cola Pepsi este doar o copie nereusita

Re: Diferenta Coca-Cola / Pepsi-Cola (GUST)

Scris: Dum Mar 20, 2011 9:42 am
de jenynedelcu
sunt la fel doar ca difera denumirea