La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Fructe, legume, zarzavat, paine, cereale, paste, zahar, ulei, carne, lactate si branzeturi, mancare pentru caini si pisici, condimente, mezeluri, semipreparate, peste, conserve, oua
hareth
Initiat
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:48 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde hareth » Joi Aug 25, 2011 9:43 pm

Dana scrie:Este foarte important sa cunosti totul despre alimente, adica ce continut de carbohidrati(glucide) au, lipide, proteine, etc. Apoi, cauta sa nu amesteci la o masa prea multe alimente, de exemplu daca amesteci glucidele cu lipidele e clar ca se va depune tot, deci la o masa incearca sa mananci doar orez cu salata, fara paine sau alte sosuri, sau carne slaba cu salata sau legume sote, dar poti manca si paine cu salata daca nu poti renunta la ea. Atentie la fructe, toate contin carbohidrati, poti consuma la o masa doar fructe, dar evita sa mananci seara dupa ora 18. Sunt multe de spus, sper sa am timp altadata, nu ezita sa intrebi.



Ma citezi sau ma copiezi? Credeam ca suntem pe formum sa ne spunem parerile personale...

Avatar utilizator
Dana
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 541
Membru din: Joi Aug 18, 2011 7:02 am
Sex: Female
Localitate: Petrila

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde Dana » Lun Aug 29, 2011 2:53 pm

De renuntat la statul pe scaun in fata calculatorului ore in sir (si la munca si acasa), sau macar pauze scurte si dese pentru miscare. La mancare, eu personal am renuntat la paine, simt ca ma umflu daca mananc, in rest nu ma abtin de la nimic, dar nu fac excese. Daca simt nevoia sa mananc ceva, de ex. dulciuri sau saratele, inseamna ca organismul meu are nevoie de ceva din compozitia lor si atunci eu il hranesc. :D


Înapoi la “Mancare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator