La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Fructe, legume, zarzavat, paine, cereale, paste, zahar, ulei, carne, lactate si branzeturi, mancare pentru caini si pisici, condimente, mezeluri, semipreparate, peste, conserve, oua
Avatar utilizator
Julienne
Incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 03, 2010 10:55 am
Sex: Female
Localitate: bucuresti

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde Julienne » Vin Iul 16, 2010 8:56 pm

Daca ar fi sa ne luam dupa toate dietele care ne-au fost si ne sunt prezentate incontinuu de catre "minunile 90-60-90" sau nutritionistii de toate felurile am ajunge la nebuni. Toate dietele contin tot felul de reguli draconice sau tipuri de alimente care fie nu se gasesc pe piata din Romania, fie au un gust si un miros care iti taie orice pofta de mancare (cred ca de fapt prin asta sunt ele ficiente).
De mica si mama si bunica m-a invatat un lucru: dai corpului de toate, dar niciodata pe saturare. Nici sa mori de pofta unui hamburger dar nici sa mananci 3 sau cate unul de trei ori pe saptamana. Totul e permis cu rationalitate.
Nici miscarea nu trebuie sa lipseasca din modul de intretinere al unui corp, mai ales ca dupa 24-25 de ani nu mai este la fel de simplu sa dai jos 3 kg si nici pielea nu isi ai refacere fermitatea cu aceeasi usurinta.
Deci mancatul rational si miscarea continua sunt cele mai la indemana metode si de slabire si de mentinere din punctul meu de vedere.

vulpita
Incepator
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 14, 2010 9:46 am
Sex: Female

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde vulpita » Mar Sep 14, 2010 10:01 am

renunt la paine si nu mai mananc dupa ora 6

Avatar utilizator
alex_rom007
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 155
Membru din: Mar Ian 26, 2010 6:39 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde alex_rom007 » Mar Sep 14, 2010 10:46 am

Eu mananc cam orice (bine, nu exagerez cu junk-food si bauturi carbogazoase), dar incerc sa fac miscare pe cat de des posibil. Alergare mai ales..cat pot de mult. Si bineinteles incerc sa nu mananc seara (nu chiar dupa ora 6..hai sa zicem dupa ora 8 ;)

Avatar utilizator
carmencosmina
Incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Sep 29, 2010 10:44 pm
Sex: Female
Localitate: Bacau
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde carmencosmina » Mie Sep 29, 2010 11:43 pm

pentru a avea un corp armonios , zic eu, ca alimentatia cat mai sanatoasa e cea mai buna solutie si a avea un program bine stabilit in viata (o viata regulata). sportul de zi cu zi iar este o solutie foarte buna. no fast-food :)

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde admin_exprim » Joi Sep 30, 2010 12:24 pm

carmencosmina scrie:pentru a avea un corp armonios , zic eu, ca alimentatia cat mai sanatoasa e cea mai buna solutie si a avea un program bine stabilit in viata (o viata regulata). sportul de zi cu zi iar este o solutie foarte buna. no fast-food :)


Da, asa e in teorie..doar ca in ziua de astazi e foarte greu sa mananci sanatos (de unde si ce, mai ales la oras), sa respecti un program bine stabilit (munca, termene, stres etc), si sa faci si sport zilnic.
Fast-foodul este o porcarie, dar are succes tocmai din cauza rapiditatii cu care este preparat/servit.
Parerea Dvs. conteaza!

Avatar utilizator
carmencosmina
Incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Sep 29, 2010 10:44 pm
Sex: Female
Localitate: Bacau
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde carmencosmina » Joi Sep 30, 2010 3:54 pm

nu am spus ca e usor....insa o viata cat mai regulata face foarte bine sanatatii. fast-foodul e in floare mai ales in randul tineretului. :) sper ca sunteti de-acord ca sportul nu e greu de facut acasa zi de zi.alimentatia sanatoasa intr-adevar costa. :?

leonash
Initiat
Mesaje: 74
Membru din: Lun Oct 11, 2010 3:25 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde leonash » Vin Oct 15, 2010 8:20 am

La aproape tot suntem fortati sa facem foamea ca sa slabim altfel nu stiu :D

sgsar18
Incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:00 pm
Sex: Male

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde sgsar18 » Mie Oct 20, 2010 9:07 pm

in principiu cand m-am apucat sa slabesc am renuntat la zahar, adica prajituri tort, ciocolata, sucuri iar in al doilea rand la produse cu continut ridicat de grasime. pt mine asta a fost suficient ca sa slabesc 10 kg

sgsar18
Incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:00 pm
Sex: Male

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde sgsar18 » Mie Oct 20, 2010 9:07 pm

in principiu cand m-am apucat sa slabesc am renuntat la zahar, adica prajituri tort, ciocolata, sucuri iar in al doilea rand la produse cu continut ridicat de grasime. pt mine asta a fost suficient ca sa slabesc 10 kg

leonash
Initiat
Mesaje: 74
Membru din: Lun Oct 11, 2010 3:25 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce trebuie sa renunti sau nu pentru a slabi

Mesajde leonash » Joi Oct 21, 2010 4:07 pm

Trebuie sa numai mancam dupa 5 seara,fara grasimi,dulciuri si mult sport :D


Înapoi la “Mancare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator