SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Fructe, legume, zarzavat, paine, cereale, paste, zahar, ulei, carne, lactate si branzeturi, mancare pentru caini si pisici, condimente, mezeluri, semipreparate, peste, conserve, oua

Ne ajuta suplimentele alimentare sa fim mai sanatosi ?

Chestionarul s-a închis pe data de Mie Mar 23, 2011 10:51 am

- nu
3
60%
- da
2
40%
- nu stiu
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 5

olgarajala
Incepator
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:20 pm
Sex: Female

SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde olgarajala » Lun Feb 21, 2011 10:51 am

Suplimentele alimentare - benefice sau nebenefice pentru organismul uman

Avatar utilizator
alex_rom007
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 155
Membru din: Mar Ian 26, 2010 6:39 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde alex_rom007 » Lun Feb 21, 2011 1:17 pm

Acum depinde.. ce intelegi prin suplimente alimentare ?

hareth
Initiat
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:48 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde hareth » Mie Feb 23, 2011 1:46 pm

Toate vitaminele si mineralele sint permise cu o conditie: doza zilnica sa nu depaseasca doza recomandata. In ceea ce priveste plantele singurele autorizate sint cele prezente deja in alimentatie sau care au autorizatie de punere in vinzare. Substantele cu "scop nutritional si fiziologic" sint de asemenea autorizate, in cea mai mare parte este vorba de substantele continute in alimente care nu sint nici vitamine, nici minerale.

Atentie! Etichetele de pe aceste suplimente trebuie sa fie precise si sa contina toata informatia necesara pentru a servi interesului consumatorului.

De asemenea este interzis sa se mentioneze ca previn, vindeca sau inving bolile. De exemplu, veti gasi suplimentele "pentru articulatii", dar nu "pentru artroza". Lista ingredientelor trebuie sa cuprinda toti nutrimentii cu doza zilnica recomandata care nu trebuie depasita. Trebuie notat ca aceste avertismente sint prevazute pentru ca cei care consuma suplimentele sa aiba o alimentatie variata si echilibrata, gratie dozajului zilnic prescris.

Alimentaţia, principala sursă de vitamine

Numeroase studii demonstrează că organismul asimilează cel mai bine vitaminele şi mineralele din alimentaţie. Astfel, pentru a acoperi necesarul de vitamina A trebuie să consumăm ficat, morcovi, piersici sau spanac.

Cerealele integrale, fasolea, peştele şi carnea sunt surse bogate de vitamine B, iar citricele, ardeii, varza şi roşiile au cantităţi ridicate de vitamina C. Vitamina D poate fi luată din lapte, cereale, peşte şi din ouă.

Necesarul de vitamina E poate fi asigurat prin consumul de nuci, iar cel de vitamina K din soia, produse lactate ÅŸi din legume verzi.

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde admin_exprim » Mie Feb 23, 2011 2:23 pm

Multumim pentru raspuns. Foarte detaliat si folositor.

Hai sa te intreb ceva - de exemplu 'Echinacea' este un supliment alimentar ?
Parerea Dvs. conteaza!

hareth
Initiat
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:48 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde hareth » Mie Feb 23, 2011 11:42 pm

admin_exprim scrie:Multumim pentru raspuns. Foarte detaliat si folositor.

Hai sa te intreb ceva - de exemplu 'Echinacea' este un supliment alimentar ?


Echinaceea este o planta folosita de secole in tratamentul racelilor si infectiilor banale. In ciuda acestui fapt, lumea medicala nu este convinsa inca de utilitatea unui tratament pe baza de echinaceea. cercetarea asupra eficacitatii echinaceei a dat rezultate contrastante. Unii cercetatori au raportat un efect net pozitiv, in timp ce altii au afirmat ca, de exemplu, preparatele pe baza de echinaceea nu au niciun efect in tratarea racelilor sau altor infectii. Un alt studiu, comparativ de data aceasta, afirma ca echinaceea reduce durata si simptomele racelii sezoniere.
O explicatie posibila a acestor rezultate contradictorii rezida posibil in marea diversitate a preparatelor pe baza de echinacee, a dozelor si a metodelor utilizate in diferitele studii. In orice caz, aproape toate studiile au aratat ca echinaceea nu are niciun efect in intarirea sistemului imunitar.
In general, majoritatea cercetatorilor este de acord ca echinaceea are un efect sporit atunci cand cura este demarata odata cu aparitia primelor simptome de guturai si atunci cand este tinuta timp de 10 zile.
Deci, fiindca nu se poate consuma in stare naturala, sigur in farmacii se afla sub forma de supliment alimentar, combinata cu tot felul de substante. Oricum, nu consumati echinaceea mai mult de 2 saptamani, are destule efecte adverse, mai ales la bolile autoimune.

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde admin_exprim » Joi Feb 24, 2011 11:41 am

Din nou, multumim pentru raspunsul detaliat si la obiect.

Tu de exemplu, ce suplimente alimentare iei ? Si de ce pe acelea si nu altele ?
Parerea Dvs. conteaza!

hareth
Initiat
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:48 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde hareth » Joi Feb 24, 2011 1:40 pm

admin_exprim scrie:Din nou, multumim pentru raspunsul detaliat si la obiect.

Tu de exemplu, ce suplimente alimentare iei ? Si de ce pe acelea si nu altele ?



Nu am luat niciodata suplimente alimentare, nu am incredere in eficienta lor, fiindca am vazut ca nu au efect, ba mai mult, pot contine substante interzise, pe care sa nu le cunoastem, care pot declansa afectiuni ale sistemului nervos sau ale celui endocrin. Prefer sa consum fructe si legume in strare naturala, sa am o alimentatie variata si sa ma odihnesc suficient. Chiar daca mai fumez uneori, nu imi fac probleme ca as avea de suferit, zilnic fac o tura de parc plimbandu-mi cainele, deci fac orice pentru un stil de viata sanatos si pot garanta ca este un remediu destul de simplu si eficient pentru fiecare dintre noi. Totul consta intr-o informare corecta (daca ne-o dorim, bineinteles), organizarea timpului si indepartarea stresului cotidian, gandindu-ne ca avem doar o viata pe care trebuie sa o pretuim , dupa cum spunea Seneca: "viata este ca o piesa de teatru: nu intereseaza cat de mult a tinut, ci de cat de frumos s-a desfasurat."

roxiana
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:50 pm
Sex: Female
Contact:

Re: SUPLIMENTELE ALIMENTARE

Mesajde roxiana » Joi Apr 21, 2011 10:43 pm

NU


Înapoi la “Mancare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori