Mancare caini/pisici

Fructe, legume, zarzavat, paine, cereale, paste, zahar, ulei, carne, lactate si branzeturi, mancare pentru caini si pisici, condimente, mezeluri, semipreparate, peste, conserve, oua
Avatar utilizator
Julienne
Incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 03, 2010 10:55 am
Sex: Female
Localitate: bucuresti

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde Julienne » Mar Mar 16, 2010 5:08 pm

Pentru ca am avut oarece probleme de santate, minunea mea mananca numai Royal Canin si Sanabelle.
Obisnuia sa manance mai mult marci care se gaseau cam peste tot gen Whiskas, KitKat si Friskies dar dupa ce l-am operat din cauza unor probleme renale si castrat (implicit) am trecut pe mancare mai sanatoasa.
Medicii mi-au spus ca marcile comerciale sunt un fel de fast-food pentru animale- au un continut ridicat de calorii si zahar ceea ce ii face super energici (dupa cum spun si reclamele) si se ingrasa mai repede ceea ce ii face sa para sanatosi. Dar si efectele negative asupra sanatatii sunt prezente: probleme asupra rinichilor(mai ales la motani), ficatului si mai ales pancreasului.
Si asa am trecut pe Royal Canin
- urinary pentru controlul ph-ului urinei si eliminarea riscului de a face uroliti
- pentru motani castrati - control hormonal si implicit a poftei de mancare (astfel pot sa spun ca mitul ingrasarii dupa castrare pentru mine nu exista)
- pentru piele si blana (mai putin blana cazuta, mai putine gheme de blana)
-pentru dantura (motanul meu nu are carii si nici respiratie urat mirositoare)
-pentru pisici de inerior care ii asigura toate vitaminele si mineralele necesare.
Cumpar din fiecare cam 300 de grame si mananca in fiecare zi un alt tip astfel incat sa primeasca din fiecare suficient pe parcursul unei saptamani.
Pot sa concluzionez ca schimbarea facuta este pozitiva si foarte benefica- este sanatos, nu am mai avut probleme cu rinichii, este mai energic decat inainte.
Iar diferenta de pret nu este uriasa , un kg de whiskas este apx 16 ron iar cea de Royal Canin pentru piele si blana de exemplu este 18 ron. Pe luna cheltui cam 50 ron cu mancarea lui si credeti-ma, mancarea ii sta la disopzitie, adica nu are portie fixa si mai ales este sanatos.

ipek
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: Lun Iun 28, 2010 8:14 am
Sex: Female
Localitate: Loc. Ovidiu Jud. Constanta

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde ipek » Vin Iul 02, 2010 4:51 am

Cainele pe care il avem nu prea mananca hrana specifica din comert . Nu-i plac deloc biscuitii aceia pt. caini indiferent de marca . Dar manca biscuitii pisicii (nu mai am pisica) .Mananca ce mancam si noi .
ipk

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde admin_exprim » Vin Iul 02, 2010 1:21 pm

ipek scrie:Cainele pe care il avem nu prea mananca hrana specifica din comert . Nu-i plac deloc biscuitii aceia pt. caini indiferent de marca . Dar manca biscuitii pisicii (nu mai am pisica) .Mananca ce mancam si noi .


Asta nu e prea bine.. ar trebui sa manance si mancare specifica (boabe pentru animale, in functie de varsta si talie)
Parerea Dvs. conteaza!

yubitica85
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 112
Membru din: Joi Noi 18, 2010 4:45 pm
Sex: Female

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde yubitica85 » Vin Noi 19, 2010 1:27 pm

nu am pisica nici caine

Avatar utilizator
marydole
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 279
Membru din: Mie Noi 24, 2010 10:46 pm
Sex: Female
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde marydole » Mar Noi 30, 2010 12:17 pm

nu am animalute,desi imi doresc o pisicta dar nu stiu .....pedigree?

Umpick
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 3:31 pm
Sex: Male

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde Umpick » Lun Dec 06, 2010 6:14 pm

Chappie.
Pentru catei. :)

hareth
Initiat
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:48 pm
Sex: Female
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde hareth » Mar Feb 22, 2011 11:51 am

Ai dreptate cu privire la hrana din comert. intr-adevar, Royal este cea mai buna hrana de pe piata, pentru caini si pisici. Eu am un Terra Nova de 9 ani jumatate si am hranit-o de mica doar cu Royal Canin, iar acum la varsata asta, cand alti caini sunt cu diabet sau au probleme cu oasele sau inima, a mea alearga si inoata fara sa-si arate varsta, iar blana ei este superba. Deci, aveti mare grija cum hraniti cainii si pisicile, hrana pe care o consumam noi, s-ar putea sa le fie fatala lor.

Avatar utilizator
beauty2007
Incepator
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 13, 2011 4:58 pm
Sex: Female
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde beauty2007 » Joi Iun 23, 2011 9:54 am

am o pisica albastru de rusia care bineinteles este plina de mofturi la mancare deoarece este rasfatata familiei.ea prefera hrana umeda kitekat,wiskas in sos iar hrana uscata sensitive pentru digestie usoara si blana.

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde admin_exprim » Mar Iun 28, 2011 3:13 pm

Hraniti pisica/cainele si cu mancare pentru oameni ? Mai precis ii mai dati din ceea ce mancati si voi ?
Parerea Dvs. conteaza!

doru93
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 13, 2011 4:39 pm
Sex: Male

Re: Mancare caini/pisici

Mesajde doru93 » Joi Oct 13, 2011 5:39 pm

eu am un catelusi invarsta de 5 luni,care mananca bobite(mancare uscata),coserve pentru catei si mancare gatita.


Înapoi la “Mancare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori