Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Fructe, legume, zarzavat, paine, cereale, paste, zahar, ulei, carne, lactate si branzeturi, mancare pentru caini si pisici, condimente, mezeluri, semipreparate, peste, conserve, oua
Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde admin_exprim » Vin Apr 16, 2010 2:41 pm

Grupul francez îşi va retrage spoturile publicitare pentru Europa la Activia şi Actimel, construite pe ideea că aduc beneficii sănătăţii. Activia Natur cu Bifidus ActiRegularis „ajută la funcţionarea colonului, prin reducerea duratei tranzitului intestinal lent", iar Actimel „ajută apărarea naturală a organismului", datorită fermenţilor L Casei, susţin personajele celor două spoturi.

Potrivit AFP, clipurile au stârnit suspiciunile Autorităţii Europene pentru Siguranţa Alimen­telor (EFSA), astfel că Danone trebuie acum să-i convingă pe experţii Autoritatăţii de adevărul afirmaţiilor din spoturi.

Cert este că, ieri, cel mai mare producător de iaurturi din lume a decis să-şi retragă spoturile publicitare la cele două produse în toată Europa, arată agenţia de presă AFP. În Franţa, reclamele au fost deja modificate de câteva luni, potrivit presei franceze. Oficial, grupul a pus această decizie pe seama lipsei de transparenţă şi de criterii clare a regulamentului EFSA. Dar, conform media franceze, Danone şi-ar fi restras dosarul temându-se că un aviz negativ, aşteptat în câteva săptămâni de la Autoritatea europeană, ar fi avut un puternic impact negativ atât în presă, cât şi în vânzări.

Danone România: Reclamele rămân

Reprezentanţii din România ai grupului francez susţin însă că, cel puţin pentru moment, reclamele celor două produse nu vor fi retrase de pe piaţa românească. „În prezent nu există necesitatea unei schimbări în comunicarea de marketing. În funcţie de evoluţiile viitoare, putem lua în calcul această opţiune. Cel puţin până în septembrie, nu vor avea loc modificări în comunicare", a spus PR-ul companiei, Andreea Mureşan.

Răspunsul continuă cu precizarea că „adaptările aduse comunicării nu decurg din vreo îndoială privind soliditatea dovezilor ştiinţifice privind beneficiile produselor. Efectele benefice al Activia şi Actimel au fost confirmate în zeci de studii ştiinţifice". Acţiunile Danone au scăzut cu peste 1 la sută pe bursa din Paris după acest anunţ. Oficialii Danone România susţin însă că „decizia nu produce efecte asupra vânzărilor".


Cum comentati ?
Parerea Dvs. conteaza!

Avatar utilizator
costin_caraion
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 231
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:44 am
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde costin_caraion » Mar Apr 20, 2010 10:33 am

Dar la produsele contra caderii parului nu se sesizeaza nimeni? Sau cine stie... poate chiar functioneaza. Oricum mi se pare ca vad din ce in ce mai putini oamenii pe strada care sa aiba probleme cu calvitia! :lol:
Traieste in prezent cu gandul spre viitor dar nu uita de trecut!

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde admin_exprim » Mar Apr 20, 2010 11:06 am

Da, pentru ca poarta caciula sau sapca :D

Serios acum, am destui cunoscuti care au incercat tot felul de produse anti-cadere par. Ce functioneaza (concluziile lor) sunt produsele care opresc caderea parului. Rare sunt produsele (si scumpe), care dupa zeci de aplicari in decurs de luni intregi, au un MIC efect (aparitia catorva fire micute si raslete)
Parerea Dvs. conteaza!

ilya
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 126
Membru din: Mar Mar 02, 2010 12:23 pm
Sex: Female

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde ilya » Mie Apr 21, 2010 4:01 pm

am vazut reclame la teleshopping de nu stiu ce pudra pe care o dai pe chelie si arata ca si cum ai avea par :lol:

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde admin_exprim » Joi Apr 22, 2010 10:06 am

Dar va dati seama - sa am chelie si dintr-o data sa vin la locul de munca, sau sa ma vad cu prietenii, si sa am par ? Nu doar cateva fire..ci valvataie :)
Parerea Dvs. conteaza!

ipek
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: Lun Iun 28, 2010 8:14 am
Sex: Female
Localitate: Loc. Ovidiu Jud. Constanta

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde ipek » Vin Iul 02, 2010 4:39 am

Se minte poporul cu televizorul de 20 de ani . Nici un produs prezentat la teleshopping nu cred ca este bun.
ipk

Avatar utilizator
Julienne
Incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 03, 2010 10:55 am
Sex: Female
Localitate: bucuresti

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde Julienne » Vin Iul 16, 2010 9:17 pm

Ma bufneste si rasul si plansul in acelasi timp: reclama e sufletul comertului se aplica inca o data aproape perfect.
Punctul de vedere al producatorului: se dovedeste (mai bine spus este dat in vileag) faptul ca preaminunatul iaurt care facea minuni cu tranzitul intestinal sau sistemul imunitar este un simplu si prapadit iaurt, fara nimic specific in el. Dar producatorul nu poate sa faca nimic acum: omul a investit bani in crearea marcii, in convingerea populatiei ca iaurtul minune e chiar minunat si a mai si dat o gramada de bani pe campaniile publicitare. Deci ce face el ? Merge mai departe. Daca presa nu face mare valva si oamenii cumpara, e de bine. Bagam o minunata promotie de 6 cutii la 1 leu macar pana se termina stocul. Dai inapinte cu tupeu!

Punctul de vedere al cumparatorului: prin natura lui cumparatorul roman mananca dupa reclame, daca apare la tv si il mai si recomanda nadia comaneci (e deoar un exemplu, nadia face reclama la margarina) e de bine. Nu ii mai place ceaiul de menta de la bunica din curte si bea activia pana ii se albeste piealea. Ce conteaza ca aia de Uniune au spus nu stiu ce, daca nu a murit nimeni, e treaba buna. Si daca il mai si gasesc la promotie de 6 cutii la 1 leu e si mai bine. Ce daca nu are efect asupra tranzitului intestinal, e iaurt -care prin traditie si definitie e bun- si e la promitie. Cumparam in continuare.

La fel a patit-o Danone si cu iaurtul cu fructe si substanta cu mult peste limita admisa. Au stat cuminti pana s-au linistit apele, a aparut un mai mare care "s-a jurat" ca lotul ala a fost singurul contaminat si acum iaurtul cu fructe se vinde in continuare la fel de bine.

yubitica85
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 112
Membru din: Joi Noi 18, 2010 4:45 pm
Sex: Female

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde yubitica85 » Vin Noi 19, 2010 1:26 pm

nu am vazut reclama nu stiu despre ce este vorba

Avatar utilizator
marydole
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 279
Membru din: Mie Noi 24, 2010 10:46 pm
Sex: Female
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde marydole » Mar Noi 30, 2010 12:22 pm

da,chiar nu mai face minuni,de-aia m-am dat pe cafea

Avatar utilizator
admin_exprim
Site Admin
Mesaje: 654
Membru din: Mar Ian 26, 2010 4:57 pm
Sex: Male
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bifidus ActiRegularis nu mai face minuni

Mesajde admin_exprim » Mar Noi 30, 2010 3:28 pm

marydole scrie:da,chiar nu mai face minuni,de-aia m-am dat pe cafea


Si cafeaua face ?
Parerea Dvs. conteaza!


Înapoi la “Mancare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator