CIT DE DES MERGETI CU MASINA LA AUTO SERVIS?

Masini si motociclete, carburanti, ulei de motor, anvelope, piese de schimb, service auto, accesorii auto si produse de ingrijire/curatare a masinii

CIT DE DES MERGETI CU MASINA LA SERVIS?

O DATA
1
50%
DE DOUA ORI
1
50%
MAI MULT DE CINCI ORI
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 2

Avatar utilizator
Dana
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 541
Membru din: Joi Aug 18, 2011 7:02 am
Sex: Female
Localitate: Petrila

CIT DE DES MERGETI CU MASINA LA AUTO SERVIS?

Mesajde Dana » Mie Sep 28, 2011 8:17 am

CIT DE DES MERGETI CU MASINA LA SERVIS AVIND IN VEDERE DRUMURILE NOASTRE?Cum va ajuta Auto.ro utilizatorii in privinta service-urilor?

Ne propunem sa fim o platforma de comunicare intre utilizatorii mediului online si service-uri, punand la dispozitie cat mai multe informatii legate de activitatea service-urilor, de la preturile uzuale pe care un detinator de masina ar trebui sa le plateasca pentru masina pe care o detine, pana la o descriere a ceea ce presupune mersul in service pentru reparatii sau pentru revizii si ITP.

Suntem la inceput, insa Auto.ro isi propune sa ridice aceasta piata si sa creeze o platforma prin care utilizatorii sa fie mai bine informati si sa apeleze in numar cat mai mare la service-urile auto.

Ce tipuri de service-uri aleg romanii si care sunt criteriile dupa care se ghideaza?

Proportia pentru cei care merg sa-si repare masina in service-urile independente este de 58% , restul prefera service-urile autorizate.

Factorii de care se tin cont sunt vechimea autoturismului si pretul.Pretul este unul dintre criteriile pentru care romanii aleg sa-si duca masina in service-urile independente.

Cat de important este service-ul in a determina satisfactia pentru o anumita marca?

Pare un criteriu important.

Din studiu a reiesit ca suprapunerea intre marcile cele mai satisfacatoare per total coincide in proportie de 71% cu satisfactia obtinuta pentru service-ul auto.

Care sunt marcile care domina piata auto in momentul de fata?

In momentul acesta in Romania, discutam despre masini nemtesti.

E vorba despre BMW, Volskwagen, Audi, Opel, dar si despre Dacia si despre marcile Renault, Skoda si Daewoo.

Care au fost cele mai importante concluzii pe care le-ati obtinut in urma acestui studiu?

Am constatat ca profilul utilizatorilor care folosesc service-ul pare a se suprapune cu profilul utilizatorului de internet.

In genere, e un utilizator cu venituri medii spre mari, cu o educatie medie sau superioara si care se situeaza in intervalul 25-55 de ani.

Auto.ro isi propune astfel sa fie un liant intre utilizatori si service

Avatar utilizator
Dana
Spre iluminare (nivel mediu)
Mesaje: 541
Membru din: Joi Aug 18, 2011 7:02 am
Sex: Female
Localitate: Petrila

Re: CIT DE DES MERGETI CU MASINA LA AUTO SERVIS?

Mesajde Dana » Mie Oct 19, 2011 7:50 am

DE DOUA ORI PE LUNA CRED CA AR FI NECESAR


Subiect ridicat ultima oară de Dana Mie Oct 19, 2011 7:50 am.


Înapoi la “Masini si motociclete”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator